دارای‌دخت نخستین زن شاعر پارسی‌گو

  گویند «دارای‌دُخت» دختر فرمانده‌ی «تخارستان» (شمال خُراسان) بود که دستی در شعر داشت. برخی منابع ادبی، دارای‌دخت را نخستین زن شاعر پارسی‌گوی می‌دانند.

  «دارا» فرمانده‌ی تخارستان، در سال ۶۵۴ میلادی، به دنبال حمله اعراب به بخش باختری ایران بزرگ، سرزمینی که امروزه (خُراسان و آریانا) افغانستان خوانده می‌شود، به ژاپن پناهنده شد. دخترش دارای‌دخت، در ژاپن به دنیا آمد و از او به عنوان نخستین زن پارسی‌گوی شاعر نام برده می‌شود.

  نخستین شعری که از یک زن شاعر پارسی گوی برجای مانده، شعری است که دارایدخت در سوگ شوهرش سروده‌است:

آتش، سوزان نیز

مانسردَهَم

رُباید و پوشاند و نهد در انبان

آیا ایدون نه گویند؟

ابر، آبی دیدار

کی بر رشته کوه، اباختر آویزان است؟

از ستارگان گذرد

از ماه گذرد.

/ 1 نظر / 85 بازدید
سلام www.hostexhibition.com

با سلام به شما دوست عزيز : از سايت من ديدن کنيد براي شما يک پيشنهاد خوب دارم تبديل و بلاگ شما به سايت دائمي هاستينگ رايگان هديه ما به شما با من در تماس باشين يا هو اي دي host_iran هاست,هاست رايگان,هاستينگ,فروش هاست,خريد هاست,سرور مجازي,وي پي اس ---------------------------------------------------- يک سايت جديد براي اپلود فايل ها و عکس ها بدون محدوديت مي توانيد عضوش بشين و تا يک ترا بايت فضاي رايگان داشته با شيد تازه در ازاي دانلود هر فايلتون هم و يا معرفي زير گروه که عضو ويزه سايت شوند پول در بيارين و تا روزانه 20 دلار در امد داشته باشين .... براي دانلود از لينک هاتون لينک مستقيم تو وبلاگتون بزاريد و کلي امکانات ديگه دوست داشتين حتما به ما سر بزنيد سايت ما اين است يادتون نره به جاي دات کام فارسي .com بزنيد updapدات کام با تشکر[گل] [گل]