گربه نوروزی!

گربه نوروزی! هنوز هم از دیدن گربه نوروزی به شوق می‌آیید؟

چه‌قدر این نام یعنی «گربه نوروزی» خوب برگزیده شده. به‌خوبی معنی رو می‌رسونه! چه‌قدر کودکان در گذشته از دیدن این جان‌دار که همان "کرم ابریشم جنگلی" است شاد می‌شدند.

پدیدار شدن گربه نوروزی در دشت‌ها و باغ‌ها و ... نوید بخش بهار است. ما را از آمدن نوروز باستانی و ایرانی (ایران بزرگ فرهنگی و نه ایران کنونی) آگاه می‌کند.

گربه نوروزی معمولاً اواخر اسفند ماه و اوایل تابستان از پیله بیرون می‌آید و چون دوران حضور آن نویدبخش نوروز است از دیرباز به این نام شناخته می‌شده است.
این کرم‌ها در طول دوره پوست‌اندازی پیله نمی‌سازند ، بلکه یک غلاف نازک ابریشمی در اطراف خود می‌بافند.
واژه‌ی گربه‌نوروزی دو بخش دارد. «گربه» که به خاطر پشمالو بودن آن است! و «نوروزی» که نمادی از نوروز است و دلیل‌اش پدیدار شدن این کرم در زمان نوروز است.
نکته: اگر کودکان ما با گربه نوروزی برخورد کردند به آن‌ها بیاموزانیم که این‌ها جان‌دار هستند و نباید آزارشان داد. از همین سن می‌توان زیست‌بوم دوستی را به کودکان خود آموخت.  

/ 1 نظر / 490 بازدید
����

سلام چطوري؟ وبلاگ باحالي داشتي خوشم اومد. خوشحال ميشم به سايت منم بياي همه چيز داخلش هست موزيک, گالري عکس, اخبار داغ روز, سرگرمي, عاشقانه اووووووووووه تا دلت بخواد چيز هست داخلش دوست داشتي کپي کن تو وبلاگت راسييييي پايه ي تبادل لينک هستي؟ اگه هسي بيا اينجا هم خودتو لينک کن هم منو تا بازديد جفتمون زياد باشه http://jadidtarinha.ir منتظرتم باباي