ایران بزرگ فرهنگی چیست؟

  دوستانی پرسیده بودند که چرا نام تارنگار (وبلاگ) خود را «تاریخ  و فرهنگ ایران بزرگ فرهنگی» گذاشته‌ایم و ایران بزرگ فرهنگی چیست؟

  ایران کشوری است که از نزدیک به سه هزار سال پیش تاکنون با با گردآمدن اقوام آریایی (ماد + پارت + پارس + سکاها و...) زیر یک پرچم تشکیل شده است و از کهن‌ترین کشورها با مرزهای آشکار سیاسی و فرهنگی به‌شمار می‌آید.

  مادها (نیاکان آذری‌ها و کُردها) برای نخستین بار این کشور را برپا کردند. این کشور هم‌واره مورد یورش اقوام بیابان‌نشین بوده است. گاهی این اقوام خود آریایی بوده‌اند (سکاها یا همان تورانیان) و گاهی هم غیرآریایی بودند مانند اعراب یا ترکان-مغولان که از شمال کشور چین به سوی ایران یورش آوردند.
 
  مرزهای کشور ایران بارها کوچک و کوچک‌تر شده ولی فرهنگ ایرانی در میان اقوام دورمانده از مام میهن هم‌چنان زنده مانده و سرانجام مرزها بازپس‌گرفته شده است. برای نمونه پس از یورش اسکندر مقدونی مرزهای ایران از هم پاشیده بود ولی اشکانیان (پارتیان) و ساسانیان دوباره مرزهای ایران بزرگ را بازپس‌گرفتند. اعراب به ایران تاختند و پس از چند صد سال مبارزه‌ی پی‌درپی باز ایرانیان در زمان صفویان توانستند مرزهای ایران را به شکوه گذشته بازگردانند. (تا همین 300 سال پیش)

  قاجارهای ناکارآمد و فاسد نیمی از مرزهای ایران صفوی را با دسیسه‌های روسیه و انگلیس از دست دادند. سال‌ها است که بخش‌هایی از ایران بزرگ یعنی اران و قفقاز (جمهوری آذربایجان جعلی) و البته بخش‌هایی از کشور ترکیه (کشور 91 ساله) که در آن اقوام ایرانی‎‌تبار و ایرانی‌زبان کُرد زندگی می‌کنند به اشغال درآمده است. بخش‌های شرقی ایران و خراسان بزرگ و آریانای کهن نیز با دسیسه‌ی انگلیس و قراردادهای تحمیلی از ایران‌بزرگ جدا افتاده‌اند.

  تاریخ نشان داده که ایران‌بزرگ حتی پس از صدها سال باز تشکیل خواهد شد. ایرانی که ترکیبی از همگی اقوام ایرانی: کُرد + آذری + خراسانیان + لُر + گیلک + ارمنی + گرجی + پارسی‌زبانان + بختیاری‌ها و ... است. ایران بزرگ‌فرهنگی را نباید فراموش کرد و هم‌واره باید آن را به یاد داشت.

+ رویا و اندیشه‌ی ایران بزرگ (خیزش مرداویج گیل و اسفار دیلمی)

* هر گونه برداشت از داده‌های این تارنگار تنها با ذکر نام نویسنده و نشانی مجاز است.

/ 2 نظر / 232 بازدید
ღ❤ღمـــــــღـــــرد احساسیღ❤ღ

عــاشقانه نــمي نويــسم ديــگر اگر نــوشــتم دنبال مخاطب خاص نگــرد چــون کــسي ارزش خــاص بــودن نــــداره. ... .................... خسته نباشید واقعا خیلی عالی بود

ارباب

درود بر تو ای آریایی