اردبیلی‌ها بنیان‌گذاران ایران نوین

آیا می‌دانستید:
* اردبیل در گذشته مرکز بخش آذربایجان ایران بوده؟
** اردبیلی‌های آذری ایرانِ نوین را بنیان‌گذاشته‌اند؟
 
   صفویان دودمانی ایرانی بودند که در سال‌های ۸۸۰ تا ۱۱۰۱ ه.خ بر ایران فرمان‌روایی کردند. بنیان‌گذار دودمان پادشاهی صفوی، شاه اسماعیل یکم است. صفویان از شهر اردبیل یعنی مرکز بخش آذربایجان ایران برخاستند هر چند دارای تباری از قوم زرین‌کلاهان کُرد ایرانی بودند.
  بازه‌ی زمانی صفوی از پُراَرج‌ترین دوران تاریخی ایران است، چرا که با گذشت 900 سال پس از نابودی ساسانیان؛ یک فرمان‌روایی یک‌پارچه‌ی ایرانی توانست بر سراسر ایران آن روزگار چیره شود. پس از اسلام، چندین پادشاهی ایرانی مانند صفاریان، سامانیان، آل بویه و سربه‌داران ساخته شدند، ولی هیچ‌کدام نتوانستند همه‌ی ایران را زیر پوشش خود بیاورند.
  صفویان همواره بزرگترین سد در برابر ترکان عثمانی بودند و اندیشه‌ی بازپس‌گیری مرزهای هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان را داشتند. صفویان در جنگ‌های خود با عثمانی‌ها هم‌واره با نام ایران می‌جنگیدند. ترکان عثمانی تا پیش از بیرون رانده شدن‌اشان به دست شاه عباس بزرگ، آذربایجان و قفقاز را به اشغال درآورده و از مردمان این سامان کشتار فراوانی کردند. صفویان فرهنگ، هنر، موسیقی، معماری ایرانی و ادبیات پارسی را گسترش می‌دادند و سرانجام شاه عباس پایتخت خود را به اصفهان جابه‌جا کرد.
  بر پایه نوشته‌ی ابن بزاز '«شیخ صفی‌الدین از نوادگان یک نجیب‌زاده کُرد ایرانی به نام فیروزشاه زرین‌کلاه می‌باشد.»

/ 1 نظر / 91 بازدید
حسین.تبریزی

کی.گفته.اردبیل.مرکز.آذربایجان.بود.توکدوم.خوابت.دیدی.تازه.الانشم.دهاته.کجا...جلو.عثمانیها.ایستادن.اگه.ایستاده.بودین.این.همه.مقبره.عثمانی.نبود.یک.بارحکومتودادن.دست.شما.اردبیلیا.نتونستین.نگه.داریش.کنین.شمااردبیلیها.خود.فروخته.هستین.اگه.نبودین.همان.روزا.اول.حکومت.صفویا.تبریزکه.سالیان.دراز.پایتخت..بود.اصفهان.شاه.عباس.کاروانسرا.نشینتون.نمیبرد.زیاد.زور.نزن.