تاریخ و فرهنگ ایران بزرگ

تاریخ و فرهنگ و زبان ایران بزرگ فرهنگی

 
طاق بستان پیشنه و مجموعه عکس Taq-e Bostan
نویسنده : مهرداد آتورپاتگانی - ساعت ٢:۳٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٩/۳٠
 

برای دیدن عکس‌ها روی ادامه مطلب کلیک کنید / click on read more to see pictures

عکس تخت جمشید و پیشنه آن Taq-e Bostan Photos and History

  تاق(طاق)‌بستان مجموعه‌ای از سنگ‌نگاره‌ها و سنگ‌نبشته‌های دور‌ه‌ی ساسانی است که در شمال غربی شهر کرمانشاه در غرب ایران واقع شده است. وجود کوه و چشمه در این مکان، آن را به گردشگاهی روح‌فزا تبدیل نموده که از زمان‌های دیرین تا به امروز مورد توجه بوده است.

  تاق‌بستان در زبان بومی (کردی) تاق وه سان گفته می‌شود. «سان» به معنی سنگ می‌باشد و به این ترتیب طاق‌بستان تاق سنگی معنی می‌دهد. این مجموعه در قرن سوم میلادی ساخته شده است. شاهان ساسانی نخست نواحی پیرامون تخت جمشید هخامنشی را برای تراشیدن تندیس‌های خود برگزیدند، اما از زمان اردشیر دوم و شاهان پس از او طاق‌بستان را انتخاب کردند که در بین راه جادهٔ ابریشم قرار داشت و دارای طبیعتی سرسبز و پرآب بود

Taqwasân or Taq-e Bostan or Taq-i-Bustan (Persian: طاق بستان) is a series of large rock relief from the era of Sassanid Empire of Persia, the Iranian dynasty which ruled western Asia from 226 to 650 AD. This example of Sassanid art is located 5 km from the city center of Kermanshah in western Iran. It is located in the heart of the Zagros mountains, where it has endured almost 1,700 years of wind and rain.