تاریخ و فرهنگ ایران بزرگ

تاریخ و فرهنگ و زبان ایران بزرگ فرهنگی

 
 
نویسنده : مهرداد آتورپاتگانی - ساعت ۱٠:۱٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/٩/٢٥
 

گروه استان‌ها: باستان‌شناسان ايراني و ژاپني در كاوش‌هاي مشترك قصد دارند دو غار باستاني در تنگه بلاغي را كه تا چند ماه ديگر به دليل آبگيري سد سيوند، زير آب مي رود، كاوش كنند.

تنگه 18 كيلومتري بلاغي در فاصله 4 كيلومتري از محوطه ثبت جهاني پاسارگاد در استان فارس جاي گرفته و بخشي از چشم‌‌انداز باستاني پاسارگاد را تشكيل مي‌دهد. اين تنگه به اعتقاد كارشناسان محل عبور راه شاهي، مهم‌ترين راه باستاني كشور است كه به دستور داريوش هخامنشي ساخته شده است. در اين منطقه آثاري از دوران غارنشيني تا دوران اسلامي شناسايي شده است.

«كريم عليزاده»، كارشناس روابط بين‌الملل پژوهشكده باستان‌شناسي كشور گفت: «طبق مذاكرات و بازديدهاي صورت گرفته قرار است از حدود يك ماه ديگر يك تيم مشترك از كارشناسان ايراني و ژاپني از دانشگاه سوكوبا و سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري كشور در دو غار پارينه سنگي (10 هزار سال پيش) شناسايي شده در منطقه بلاغي و پشت درياچه سد سيوند كاوش‌هاي نجات بخشي را انجام دهند.»

وي گفت: «با توجه به اينكه اطلاعات و بررسي‌هاي انجام شده در غارهاي پارينه سنگي كشور بسيار محدود بوده است و در اين زمينه اطلاعاتي در دست نيست، كاوش‌هاي اين دو غار از اهميت زيادي برخوردار است.»

تيم مشترك ايران و ژاپن از 8 باستان‌شناس ژاپني و چند باستان‌شناس ايراني تشكيل شده است. اين تيم مشترك قرار است يك ماه در منطقه كاوش كنند.

سد سيوند بهمن ماه سال جاري آبگيري مي‌شود و همزمان با آبگيري آن 129 اثر و محوطه باستاني شناسايي شده در اين محوطه غرق مي‌شوند.

پيش از اين هم گروهي از كارشناسان ايراني و بين‌المللي از كشورهاي ايتاليا، فرانسه، آلمان و لهستان در تيم‌هاي مختلف كاوش‌هايي را در اين منطقه انجام داده‌اند. اين كاوش‌ها به كشف آثار و بقاياي معماري از دوره‌هاي هخامنشي، ساساني و اسلامي منجر شده است.

پيش از اين گروهي از كارشناسان بنياد پژوهشي پارسه و پاسارگاد و سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري اقدامات كارشناسي براي تهيه طرح نجات‌بخشي محوطه‌هاي باستاني موجود در تنگه را آغاز و بيش از 120 محوطه شناسايي كردند.

«بابك كيال»، سرپرست مجموعه باستاني پاسارگاد در مورد محوطه‌هاي باستاني شناسايي شده گفت: «در بررسي‌هاي باستاني آثاري شامل تپه‌هاي پيش از ميلاد، كوره‌هاي ذوب فلز، غار و سكونت‌گاه‌هاي پيش از ميلاد، دو قبرستان دسته جمعي مربوط به دوران اشكاني و آثار ديگر به دست آمده است.»

طي چند سال گذشته در كشورهاي باستاني جهان برخي از سدها در كنار رودخانه‌ها و محوطه‌هاي باستاني به منظور توسعه اقتصادي، عمراني و تامين آب ساخته شده‌اند که هر کدام نگرانی‌هایی را برای بسیاري از محوطه‌هاي باستاني جهان به دنبال داشته است.

در همین حال كارشناسان جهانی با توجه به اهميت طرح‌هاي عمراني و اقتصادي، نجات‌بخشي محوطه‌هاي تاريخي را آغاز كرده‌اند كه از آن جمله مي‌توان به سد «اسوان» در مصر اشاره كرد. مصر براي ادامه روند توسعه اقتصادي و عمراني كشور خود، كميته‌اي جهاني را به رهبري يونسكو تشكيل داد و طي چند سال عمليات گسترده معابد نوبي را از خطر غرق شدن نجات داد.

پاسارگاد پنجمين محوطه جهاني ايران است كه طي آخرين جلسه يونسكو تير ماه سال 1383 كه در چين برگزار شد به علت دارا بودن شاخص‌هاي فراوان در فهرست جهاني يونسكو به ثبت رسيد.

ساخت سد سيوند از سال 1371 در تنگه بلاغي و روي رودخانه پلوار، بدون توجه به وجود آثار تاريخي و باستاني آغاز شد.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تهران _ 4 خرداد 1384 _ ميراث خبر
استان‌ها: باستان‌شناسان ايران و لهستان با كاوش‌هاي نجات‌بخشي در پشت سد سيوند در تنگه بلاغي ساختارهاي معماري را كشف كردند كه براي توليد نوعی نوشیدنی الکلی مورد استفاده قرار مي‌گرفته است.
تنگه 28 كيلومتري بلاغي در فاصله 4 كيلومتري از محوطه ثبت جهاني پاسارگاد در استان فارس جاي گرفته و بخشي از چشم‌انداز باستاني پاسارگاد را تشكيل مي‌دهد. اين تنگه به اعتقاد كارشناسان محل عبور راه شاهي مهم‌ترين راه باستاني كشور است كه به دستور داريوش هخامنشي ساخته شده است.
«علي اسدي»، سرپرست ايراني تيم مشترك ايران و لهستان در مورد كشف اين ساختارهاي معماري گفت: «با ادامه كاوش‌هاي نجات‌بخشي در يكي از محوطه ها به يك حوض شيب‌دار را كه به يك جوی منتهي مي‌شود و در ثبت آن بقاياي قطعات سفال‌هاي شكسته وجود دارد برخورد كرديم كه براي ساخت نوعی نوشیدنی از آن استفاده مي‌شده است.»
وي با اشاره به اين كه پيش از اين در محوطه‌هاي ديگر از جمله تپه معمورين هم اين ساختار به دست آمده بود، گفت:‌ «ساكنان اين محوطه در دوران ساساني ابتدا انگور را به داخل اين حوض ريخته و بعد از له شدن آن، آب انگور از طريق جوي به داخل كوزه منتقل مي‌شده است.»
اين حوض واني شكل 50 سانتي‌متر طول و 20 سانتي‌متر عرض دارد. اين حوض از جنس قلوه سنگ و با روكش ساروج است. كارشناسي احتمال مي‌دهند اين ساروج نقش صاف كننده هم داشته است. البته كارشناسان در زير سطح ساروج اين حوض به ساروج‌هايي برخورد كرده‌اند كه احتمال مي‌دهند اين حوض در زمان خود مورد مرمت نيز قرار گرفته است.
باربارا كايم سرپرست لهستاني تيم مشترك كاوش نيز با اشاره به اين كه از اين سازه‌ها براي درست كردن شراب استفاده مي‌شده است، گفت: «اين كشف مي‌تواند نشان دهنده نوع كشاورزي، باغ‌داري و روش امرار معاش بخشي از مردم اين منطقه در گذشته باشد.
در حال حاضر در اين منطقه درخت انگور وجود ندارد اما باستان‌شناسان معتقدند كشف ساختارهاي معماري توليد نوعی نوشیدنی نشان دهنده وجود باغ‌هاي انگور در اين منطقه در گذشته است.
باستان‌شناسان قصد دارند با كمك كارشناسان گياه‌باستان‌شناس و مطالعه روي خاك اين منطقه به دنبال دانه‌هاي باقي‌مانده انگور بگردند.
پيش از اين هم باستان‌شناسان ظروف سفالي بزرگي را كشف كرده بودند كه به احتمال زياد براي نگهداري این نوع نوشیدنی از آنها استفاده مي‌شده است.
سد سيوند دي ماه سال جاري آبگيري می شود و همزمان با آب‌گيري آن 129 اثر و محوطه باستاني ‌شناسايي شده در اين محوطه غرق مي‌شوند.
در چند ماه گذشته گروهي از كارشناسان بنياد پژوهشي پارسه و پاسارگاد و كارشناسان سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري اقدامات كارشناسي براي تهيه طرح نجات‌بخشي محوطه‌هاي باستاني موجود در تنگه آغاز و بيش از 120 محوطه را شناسايي كردند.
«بابك كيال»، سرپرست مجموعه باستاني پاسارگاد در مورد محوطه‌هاي باستاني شناسايي شده، گفت: «در اين بررسي‌هاي باستاني آثاري شامل تپه‌هاي پيش از ميلاد، كوره‌هاي ذوب فلز، غار و سكونت‌گاه‌هاي پيش از ميلاد، دو قبرستان دسته جمعي مربوط به دوران اشكاني و آثار ديگر به دست آمده است.»
طي چند سال گذشته در كشورهاي باستاني جهان برخي از سدها در كنار رودخانه‌ها و محوطه‌هاي باستاني به منظور توسعه اقتصادي و عمراني و تامين آب ساخته شده‌اند. اما اين سدها موجب به خطر افتادن بسياري از محوطه‌هاي باستاني جهان شده است.
كارشناسان جهان با توجه به اهميت طرح‌هاي عمراني و اقتصادي، نجات‌بخشي محوطه‌هاي تاريخي را آغاز كرده‌اند كه از آن جمله مي‌توان به سد «اسوان» در مصر اشاره كرد. كشور مصر براي ادامه روند توسعه اقتصادي و عمراني كشور خود، كميته‌اي جهاني را به رهبري يونسكو تشكيل داد و طي چند سال عمليات گسترده معابد نوبي را از خطر غرق شدن نجات داد.
پاسارگاد پنجمين محوطه جهاني ايران است كه طي آخرين جلسه يونسكو تير ماه سال 1383 در چين برگزار شد به علت دارا بودن شاخص‌هاي فراوان در فهرست جهاني يونسكو به ثبت رسيد.
ساخت سد سيوند از سال 1377 در تنگه بلاغي و روي رودخانه پلوار بدون توجه به وجود آثار تاريخي و باستاني آغاز شد

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تهران_ ميراث خبر گروه استان ها: تيمي از باستان شناسان ايراني و ژاپني از سه روز پيش كاوش هاي اضطراري در غار هاي باستاني منطقه تنگه بلاغي را كه شش ماه ديگر به دليل آبگيري سد سيوند به زير آب مي رود را آغاز كردند. تنگه بلاغي در استان فارس از آنجا که در 4 كيلومتري محوطه باستاني پاسارگاد جاي گرفته و بيش از 120 محوطه باستاني در اين منطقه واقع شده است، از اهميت بسيار زيادي برخورد دار است. به اعتقاد باستان شناسان بخشي از راه باستاني شاهي كه قديمي ترين راه ايران محسوب مي شود نيز از اين تنگه عبور مي كرده است. «كريم عليزاده»، مدير روابط بين الملل پژوهشكده باستان شناسي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري كشور گفت:«در اين فصل از کاوش تيم مشترك ايران و ژاپن در دو غار شناسايي شده در اين منطقه كه آثاري از دوران پارينه سنگي(ده هزر سال به قبل) را در خود جاي داده اند، كاوش هاي نجات بخشي انجام مي دهند.» عليزاده در باره نتايج اين کاوش ها گفت:« قصد داريم با كاوش در اين منطقه تا قبل از شروع آبگيري سد بتوانيم حداكثر اطلاعات را از اين غارها به دست بياوريم.» اوگفت:«كاوش در غارهاي پارينه سنگي تنگه بلاغي باتوجه به كمبود اطلاعات و مطالعات محدودي كه تاكنون در باره دوره پارينه سنگي در كشور انجام گرفته است، مي تواند اهميت بسيار داشته باشد و اطلاعات فرواواني را در باره سكونت در اين دوره در اختيار قرار دهد.» تيم مشترك ايران و ژاپن كه از هشت كارشناس ژاپني و شش كارشناس ايراني تشكيل شده، قرار است به مدت يك ماه در غارهاي باستاني تنگه كاوش انجام دهند. سد سيوند طبق برنامه اعلام شده از سوي وزارت نيرو در بهمن ماه سال جاري آبگيري مي شود. براثر آبگيري اين سد بيش از 120 محوطه باستاني شناسايي شده در درياچه اين سد غرق مي شوند. پيش از اين هم چهارتيم از باستان شناسان مشترك ايراني-آلماني،ايراني- فرانسوي،ايراني-ايتاليايي و ايراني-لهستاني براي نجات بخشي محوطه ها در اين تنگه كاوش هايي را انجام داده بودند كه به شناسايي محوطه هاي باستاني از هزاره چهارم پيش از ميلاد تا دوره اسلامي، يك دهكده مربوط به دوره هخامنشي و آثار مهمي از دوره ساساني منجر شد. طي چند سال گذشته در كشورهاي باستاني جهان برخي از سدها در كنار رودخانه‌ها و محوطه‌هاي باستاني به منظور توسعه اقتصادي و عمراني و تامين آب ساخته شده‌اند، اما اين سدها موجب به خطر افتادن بسياري از محوطه‌هاي باستاني جهان شده است. كارشناسان جهان با توجه به اهميت طرح‌هاي عمراني و اقتصادي، نجات‌بخشي محوطه‌هاي تاريخي را آغاز كرده‌اند كه از آن جمله مي‌توان به سد «اسوان» در مصر اشاره كرد. كشور مصر براي ادامه روند توسعه اقتصادي و عمراني كشور خود، كميته‌اي جهاني را به رهبري يونسكو تشكيل داد و طي چند سال عمليات گسترده معابد نوبي را از خطر غرق شدن نجات داد. پاسارگاد پنجمين محوطه جهاني ايران است كه طي آخرين جلسه يونسكو تير ماه سال 1383 كه در چين برگزار شد به علت دارا بودن شاخص‌هاي فراوان در فهرست جهاني يونسكو به ثبت رسيد. ساخت سد سيوند از سال 1371 در تنگه بلاغي و روي رودخانه پلوار، بدون توجه به وجود آثار تاريخي و باستاني آغاز شد.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تهران_ ميراث خبر
گروه استان ها:باستان شناسان ايراني و ژاپني در ادامه طرح نجات بخشي محوطه هاي باستاني پشت سد سيوند در تنگه بلاغي قصد دارند با بررسي هاي باستان شناسي، وجود گذرگاهي در اين منطه را اثبات كنند.
تنگه بلاغي در استان فارس و در 4 كيلومتري محوطه باستاني پاسارگاد جاي گرفته است.اين تنگه كه بيش از 120 محوطه باستاني را در خود جاي داده ، از اهميت بسيار زيادي برخورد دار است. به اعتقاد باستان شناسان بخشي از راه باستاني شاهي كه قديمي ترين راه ايران محسوب مي شود نيز از اين تنگه عبور مي كرده است.
«محمد زيدي» سرپرست ايراني تيم مشترك در اين باره گفت:«باتوجه به كشف محوطه هاي باستاني مهم ساساني و هخامنشي در تنگه بلاغي كه نشان دهنده اهميت اين منطقه در دوره ساساني و هخامنشي است قصد داريم با بررسي منطقه به وجود راه ارتباطي و تجاري در اين منطقه پي ببريم.»
به گفته او واقع شدن تنگه بلاغي در بين مجموعه تخت جمشيد و پاسارگاد و شهر ساساني استخر، حدس باستان شناسان را در مورد عبور راه ارتباطي از اين منطقه تقويت كرده است.
زيدي گفت:«در اين مطالعات كارشناسان علاوه بر شناسايي محوطه هاي موجود در منطقه و اطراف به شناسايي وجود ارتباط بين محوطه نيز اقدام خواهند كرد.»
تيم مشترك ايران و ژاپن كه از هشت كارشناس ژاپني و شش كارشناس ايراني تشكيل شده، علاوه بر بررسي منطقه قرار است در دو غار پارينه سنگي منطقه را نيز كاوش كنند.
«كريم عليزاده»، مدير روابط بين الملل پژوهشكده باستان شناسي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري كشور نيز در اين باره گفت:« :«كاوش در غارهاي پارينه سنگي تنگه بلاغي باتوجه به كمبود اطلاعات و مطالعات محدودي كه تاكنون در باره دوره پارينه سنگي در كشور انجام گرفته است، مي تواند اهميت بسيار داشته باشد و اطلاعات فرواواني را در باره سكونت در اين دوره در اختيار قرار دهد.»
سد سيوند طبق برنامه اعلام شده از سوي وزارت نيرو، بهمن ماه سال جاري آبگيري مي شود. با آبگيري اين سد بيش از 120 محوطه باستاني شناسايي شده در درياچه اين سد غرق مي شوند.
پيش از اين هم چهارتيم از باستان شناسان مشترك ايراني-آلماني،ايراني- فرانسوي،ايراني-ايتاليايي و ايراني-لهستاني براي نجات بخشي محوطه ها در اين تنگه كاوش هايي را انجام داده بودند كه به شناسايي محوطه هاي باستاني از هزاره چهارم پيش از ميلاد تا دوره اسلامي، يك دهكده مربوط به دوره هخامنشي و آثار مهمي از دوره ساساني منجر شد.
طي چند سال گذشته در كشورهاي باستاني جهان برخي از سدها در كنار رودخانه‌ها و محوطه‌هاي باستاني به منظور توسعه اقتصادي و عمراني و تامين آب ساخته شده‌اند، اما اين سدها موجب به خطر افتادن بسياري از محوطه‌هاي باستاني جهان شده است. كارشناسان جهان با توجه به اهميت طرح‌هاي عمراني و اقتصادي، نجات‌بخشي محوطه‌هاي تاريخي را آغاز كرده‌اند كه از آن جمله مي‌توان به سد «اسوان» در مصر اشاره كرد. كشور مصر براي ادامه روند توسعه اقتصادي و عمراني كشور خود، كميته‌اي جهاني را به رهبري يونسكو تشكيل داد و طي چند سال عمليات گسترده معابد نوبي را از خطر غرق شدن نجات داد.
پاسارگاد پنجمين محوطه جهاني ايران است كه طي آخرين جلسه يونسكو تير ماه سال 1383 كه در چين برگزار شد به علت دارا بودن شاخص‌هاي فراوان در فهرست جهاني يونسكو به ثبت رسيد. ساخت سد سيوند از سال 1371 در تنگه بلاغي و روي رودخانه پلوار، بدون توجه به وجود آثار تاريخي و باستاني آغاز شد.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تهران_ ميراث خبر
گروه استان ها: تيم مشترك باستان شناسان ايران و ژاپن با كاوش هاي نجات بخشي در غارهاي باستاني منطقه تنگه بلاغی كه چند ماه ديگر به علت آبگيري سد سيوند غرق مي شوند، ابزارهاي سنگي كشف كردند.
تنگه بلاغي در استان فارس از آنجا که در 4 كيلومتري محوطه باستاني پاسارگاد جاي گرفته و بيش از 120 محوطه باستاني در خود جاي داده است، از اهميت بسيار زيادي برخورد دار است. به اعتقاد باستان شناسان بخشي از راه باستاني شاهی كه قديمي ترين راه ايران محسوب مي شود نيز از اين تنگه عبور مي كرده است.
«محمد زيدي»، سرپرست ايراني تیم مشترک ایران و ژاپن در اين باره گفت:«در اين فصل از كار با توجه به اهميت غارهاي منطقه بلاغي براي روشن كردن تاريخ سكونت هاي اوليه در اين منطقه كاوش در دو غار اين منطقه را آغاز كرديم كه به كشف تعداد زيادي ابزار سنگي در انواع مختلف و از جنس «چرت» و سنگ چخماق منجر شد.»
او گفت:«با مطالعه روي اين ابزار هاي سنگي كه هنوز قدمت آن ها مشخص نشده است مي توان تكنيك ساخت اين ابزارها و بخشي از زندگي ساكنان اين منطقه در هزاره هاي پيش را مشخص كرد.»
تيم مشترك ايران و ژاپن كه از هشت كارشناس ژاپني و شش كارشناس ايراني تشكيل شده اند، كار خود را در تنگه از چند يك ماه پيش آغاز كرده اند.
سد سيوند طبق برنامه اعلام شده از سوي وزارت نيرو در بهمن ماه سال جاري آبگيري مي شود.
براثر آبگيري اين سد بيش از 120 محوطه باستاني شناسايي شده در درياچه اين سد غرق مي شوند. پيش از اين نيز چهارتيم از باستان شناسان مشترك ايراني-آلماني،ايراني- فرانسوي،ايراني-ايتاليايي و ايراني-لهستاني براي نجات بخشي محوطه ها در اين تنگه كاوش هايي را انجام داده بودند كه به شناسايي محوطه هاي باستاني از هزاره چهارم پيش از ميلاد تا دوره اسلامي، يك دهكده مربوط به دوره هخامنشي و آثار مهمي از دوره ساساني منجر شد. طي چند سال گذشته در كشورهاي باستاني جهان برخي از سدها در كنار رودخانه‌ها و محوطه‌هاي باستاني به منظور توسعه اقتصادي و عمراني و تامين آب ساخته شده‌اند. اما اين سدها موجب به خطر افتادن بسياري از محوطه‌هاي باستاني جهان شده است. كارشناسان جهان با توجه به اهميت طرح‌هاي عمراني و اقتصادي، نجات‌بخشي محوطه‌هاي تاريخي را آغاز كرده‌اند كه از آن جمله مي‌توان به سد «اسوان» در مصر اشاره كرد. كشور مصر براي ادامه روند توسعه اقتصادي و عمراني كشور خود، كميته‌اي جهاني را به رهبري يونسكو تشكيل داد و طي چند سال عمليات گسترده معابد نوبي را از خطر غرق شدن نجات داد.
پاسارگاد پنجمين محوطه جهاني ايران است كه طي آخرين جلسه يونسكو تير ماه سال 1383 كه در چين برگزار شد به علت دارا بودن شاخص‌هاي فراوان در فهرست جهاني يونسكو به ثبت رسيد.
ساخت سد سيوند از سال 1371 در تنگه بلاغي و روي رودخانه پلوار، بدون توجه به وجود آثار تاريخي و باستاني آغاز شد.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

ميراث خبر: جاذبه‌هاي گردشگري_ مريم حسين‌خواه: درحالي كه كمتر از پنج ماه به آغاز آبگيري سد سيوند و زير آب رفتن محوطه باستاني تنگه بلاغى باقي مانده، وبلاگشهر براي نجات مقبره كوروش بسيج شده است و مي‌خواهد با بهره گيري از قدرت رسانه‌اي خود مانع از تخريب آثار به جاي مانده از تمدن ايران باستان شود.
هيچ كس نمي‌داند اولين بار كدام وبلاگ، شهروندان دنياي مجازي را به كمك فراخواند، اما حالا با جستجوي هر يك از كلمات «سيوند»، «كوروش» و «تنگه بلاغي» در موتورهاي جستجو ليستي از وبلاگ‌هايي كه درباره اين موضوع مطلب نوشته‌ات رديف مي‌شود.
لگو ماهيوبلاگي كه نقش مهمي در شكل گيري اعتراض به نشنال جئوگرافي براي جعل نام خليج فارس داشت، با اظهار تعجب از اينكه اخبار موجود درباره چنين مساله مهمي اينقدر محدود و نامرئي است، مي‌نويسد: «فکر کنم هرجاي دنيا بود اين به يک خبر مهم تبديل مي‌شد. قدم اول هم به نظرم همينه که همه دست کم از جريان باخبر بشوند و ببينند که چه خبره، و بعد از اون حرکت هاي اعتراضي بعدي مي‌تونه شکل بگيره.»

ايزد بانو هم كه هميشه در رابطه با مسائل حوزه زنان مي‌نويسد، براي اولين بار رويه وبلاگش را تغيير داده است، تا به سهم خود قدمي در جلوگيري از تخريب اين منطقه تاريخي برداشته باشد. حرف ايزد بانو اين است كه: «حالا كه قرار است، آثار باستاني هخامنشي هم به زير آب رود و براي هميشه فراموش شود آيندگان به ما چه خواهند گفت يعني اين قدر محوطه تاريخي پاسارگاد و پارسه بي‌ارزش است كه مسير آبگيري سدي حتي به قيمت از رفتن تمامي اين آثار به جاي مانده از هخامنشي تغيير نكند؟آيا اين مكان‌هاي جذب كننده توريست راهي براي افزايش درآمد اين كشور و رفاه اين مردم نيستند؟؟»
قصر سبز
از ديدگاه ديگري به ماجرا نگاه كرده و با اشاره به تلاش مردم مصر كه با ايجاد كميته جهاني به رهبري يونسكو توانستند مانع از تخريب معابد نوبي به خاطر ساخت سد اسوان شوند، مي‌گويد: «اگر همه با هم بخواهيم مي توانيم كل وبلاگستان را باخبر و متحد كنيم،هركس فقط بايد به سهم خود اطلاع رساني كند، شك نكنيد كه طولي نمي‌كشد كه فراگير مي شود. پس همين امروز شروع كنيد و تا جايي كه مي‌توانيد ديگران را از اين موضوع باخبر كنيد، تا به يك نتيجه واحد برسيم. مطمئن باشيد اگر اقدامي نكنيم همانند منطقه باستاني ايذه، تمدن اين منطقه با تمام محفوظاتش به زير آب مي رود، در حالي كه بسياري از ملل آرزوي داشتن تمدني مانند ما دارند.»
به قول علي اوستا نويسنده وبلاگ من ايرانيم ، كه از بهمن ماه سال گذشته پيگير اين ماجرا است، « همه کشورها دارن مي گردن که يك دکمه تاريخي پيدا کنند و اون رو علم کنند که بله، ما تمدن داريم و فرهنگ و تاريخ داريم. ولي ما داريم کاري مي کنيم که فقط اسکندر انجام داده است .»
اوستا با اشاره به تلاش خودجوش كاربران ايراني براي اعتراض به جعل نام خليج فارس، نوشته است: «همين چند وقت پيش بود که مجله نشنال جؤگرافيک اسم اين خليج هميشه فارس را به خليج عربي تغيير داده بود و چندتا از جزيره هامون رو متعلق به امارات دانست ؛ اون موقع بود که ديدم مردم چگونه بدون هيچ سازماندهي و برنامه ريزي شروع کردن به اعتراض نسبت به اين تغيير نام صدا و سيما و دولتمردان هم در کنار و دوشادوش مردم نسبت به اين بي احترامي اعتراض کردند، کاربران ايراني چگونه BOX مجله مذبور رو با سيل اعتراضشون پر کردند، بمبهاي اينترنتي در گوگل و ... ؛ اون وقت بود که حرکت رو به جلوي ما ايراني ها باعث عقب نشيني اين مجله آمريکايي و صهيوني و مافيايي و... شد. اونها از ايراني ها عذرخواهي کردند و ما هم پذيرفتيم. ولي حالا چي شده، کجان اون مردمي که اين حماسه رو آفريدن؛ چرا ساکت نشستيم. شوخي که نيست صحبت چندين هزار سال تمدن و تاريخ، به همين راحتي ساکت نشستيم .»
ف. م. سخن
نيز با تاكيد بر اينكه فاجعه آب بستن اين منطقه کم اهميت‌تر از توپ بستن مجسمه بودا توسط طالبان نيست، از تک تک وب لاگ نويسان تقاضا كرده به هر نحو که مي‌توانند اعتراض‌شان را منعکس کنند و از مجامع بين المللي براي پيشگيري از اين فاجعه ي ملي ياري بخواهند.
اين طرز فكر كه فقط فشارهاي خارج دراين گونه مسائل جواب مي‌دهد، سابقه تاريخي دارد و به قول سميرا
« ما هميشه بايد منتظر باشيم ديگر کسان از آن گوشه دنيا براي هويت ملي ما دل بسوزانند. درست مثل قضيه ميدان نقش جهان اصفهان که اگر پادرمياني و فشار يونسکو نبود، شهرداري اصفهان كوتاه نمي‌آمد...اما هشدارهاي يونسکو آنها را مجبور به عقب نشيني کرد.»
در رابطه با سد سيوند هم اولين هشدار براي زير آب رفتن محوطه باستاني تنگه بلاغى و نابودي جاده باستانى پرسپوليس به پاسارگاد و تخريب تدريجي آرامگاه كوروش دي ماه سال گذشته از سوي روزنامه گاردين به صدا درآمد و پس از آن بود كه بلاگرها و روزنامه نگاران كم كم به فكر جلوگيري از تخريب اين منطقه افتادند.
بلاگرها بنا به سنت اعتراضات وبلاگي، در يك اقدام فراگير اطلاعات لازم در رابطه با اين موضوع را در صفحه‌هاي شخصي خود قرار داده‌اند و حتي برخي از وبلاگ‌ها همچون
سرزمين آفتاب ، مجموعه‌اي از مطالبي را كه در خبرگزاري ميراث فرهنگي درباره سد سيوند و تخريب تنگه بلاغي منتشر شده، در اختيار خوانندگانشان گذاشته‌اند و از همه خواسته‌اند كه اين مجموعه لينك‌ها را در وبلاگ‌هايشان قرار دهند. برخي ديگر هم با تهيه يك طومار اينترنتي كه تا اين لحظه بيش از 3000 نفر آن را امضا كرده‌اند، خواستار توقف اين طرح شده‌اند.
در پي فراگير شدن اين اعتراضات كانون مدافعان حقوق بشر نيز اعلام كرده است كه در اولين فرصت شكايتي را از مجريان طرح آبگيري سد سيوند به عنوان مخربان ميراث فرهنگي ايران به مراجع قضايي تقديم مي‌كند.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

،ميراث خبر :
گروه اجتماعي: وزير نيرو در نامه اي به رئيس جمهوري اعلام كرد: «وزارت نيرو آماده همه نوع همكاري و مساعدت براي مستندسازي آثار از طريق كاوش و ثبت آثار تاريخي، فيلمبرداري و يا انتقال آثار بااهميت و همچنين ساخت موزه‌اي متناسب با ‌نياز در مورد سد «سيوند» است.»
« پرويز فتاح»، در نامه‌ به احمدي‌نژاد با بيان تاريخچه، مطالعات، اهداف طرح مشخصات، مراحل اجرا و آثار اقتصادي سد سيوند، و همچنين اطلاع‌رساني نادرست درخصوص مباحث ميراث فرهنگي مرتبط با اين سد گفت: «حد نهايي حريم درياچه در نزديكترين فاصله خود 9 كيلومتر با پاسارگاد(مقبره كوروش) فاصله دارد و آب در اين تراز 45 متر پايين‌تر از پايه مقبره قرار مي‌گيرد. »
وي افزود:« در حركت از سمت پاسارگاد به سمت درياچه، آثاري از يك كانال قديمي يا مسير جاده شاهي كه درون سنگ حفاري شده است به چشم مي‌خورد. اين محل مهمترين و شاخص‌ترين آثار بجامانده درون دشت بلاغي است و به كانال «دختربر» معروف است كه خوشبختانه حد نهايي حريم درياچه به هيچ وجه كانال مورد نظر را در بر نمي‌گيرد. »
وزير نيرو خاطرنشان كرد:« موضوع انتقال آثار باستاني در محل درياچه سدها در كشور ما و نيز ساير كشورهاي با قدمت تاريخي نظير چين و مصر سابقه دارد و اظهار اميدواري كرد با همدلي و همكاري دو نهاد مسئول براي حفظ آثار ارزشمند تاريخي اقدام و بهره‌برداري از سد سيوند كه تأثير اقتصادي قابل توجهي در ابعاد ملي و منطقه‌اي دارد تسريع شود. »
راه شاهي كجاست؟

تنگه 18 كيلومتري بلاغي در فاصله 4 كيلومتري از محوطه ثبت جهاني پاسارگاد در استان فارس جاي گرفته و بخشي از چشم‌انداز باستاني پاسارگاد است.
اين تنگه به اعتقاد كارشناسان محل عبور راه شاهي مهم‌ترين راه باستاني كشور است كه دو هزار و 500 سال پيش به دستور داريوش هخامنشي ساخته شده و پاسارگاد را به تخت جمشيد و شوش متصل مي‌كرده است. در درون اين تنگه آثاري از دوران غارنشيني و سكونتگاه‌هايي از دوران پيش از ميلاد تا دوران اسلامي وجود دارد.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تهران _ ميراث خبر
گروه استان ها: جنجال هاي بين المللي و تفكرات مردمي گوياي اين موضوع است كه پاسارگاد و تخت جمشيد پس از آبگيري سد سيوند به زير آب مي روند، اما با توجه به فاصله ميان آخرين نقطه درياچه سد سيوند با پاسارگاد و تخت جمشيد، تحت هيچ شرايطي خطر زير آب رفتن، اين دو اثر و محوطه باستاني منحصر به فرد را تهديد نمي كند.
سد سيوند يكي از جنجال برانگيز ترين سد هاي كشور است كه پس از آبگيري آن برخي از محوطه هاي منحصر به فرد ايران را غرق مي كند. درياچه سد سيوند پس از آبگيري، تنگه بلاغي را با 130 اثر مي بلعد اما اين درياچه تهديدي براي پاسارگاد يا تخت جمشيد محسوب نمي شود.
شايعه غرق شدن پاسارگاد و تخت جمشيد در نتيجه آبگيري سد سيوند از ابتدا با ارايه اطلاعاتي اشتباه از خارج ايران سر گرفت و شايعه پراكنان سعي داشتند با بحراني جلوه دادن موضوع غرق پاسارگاد، به نوعي از بستر سياسي به وجود آمده به نفع خود و سياست هايي که در خدمت آن هستند، بهره ببرند. آنها در نامه خود نه تنها اعلام كرده اند كه سد سيوند محوطه اي باستاني دشت مرغاب را غرق مي كند بلکه آرامگاه کوروش و تخت جمشيد نيز به زير آب خواهند رفت و به کلي محو خواهند شد. در حالي كه مرور اطلاعات جامع درباره اين سد و تاكيدات برخي مسئولان شايعه زير آب رفتن پاسارگاد و تخت جمشيد را تاييد نمي كند.
«محمد حسن طالبيان»، مدير پايگاه پژوهشي پارسه و پاسارگاد در اين باره گفت: «پاسارگاد تا آخرين نقطه درياچه سد سيوند حدود 7 كيلومتر فاصله دارد و تخت جمشيد نيز با 10 برابر اين مسافت در 70 كيلومتري اين درياچه قرار گرفته است. به همين دليل خطر غرق شدن پاسارگاد منتفي است و هيچ خطري تخت جمشيد را تهديد نمي كند.»
او گفت: «آنچه كه ممكن است پاسارگاد را مورد تهديد قرار دهد تغيير ميزان رطوبت هوا پس از آبگيري است كه هنوز نمي توان به درستي درباره آن اظهار نظر كرد.»
به گفته طالبيان؛ پس از آبگيري سد ميزان رطوبت هوا اندازه گيري مي شود و آن موقع مي توان درباره خسارت هاي احتمالي كه به پاسارگاد وارد مي آيد تصميم گيري كرد.
فارغ از موضوع مسافتي كه ميان پاسارگاد و درياچه سد سيوند وجود دارد نكته ديگري كه مي توان به آن اشاره داشت وجو كوهي بلند ميان سد سيوند و پاسارگاد است كه تنگه بلاغي از ميان آن مي گذرد.
«مسعود آذر نوش»، رئيس پژوهشكده باستان شناسي كشور در اين باره گفت: « بين درياچه سد سيوند و پاسارگاد کوهي واقع شده است که دشت پاسارگاد را از سد سيوند جدا مي کند. در ميان اين کوه و پاسارگاد تنگه بلاغي واقع شده است که با 130 اثر و محوطه باستاني غرق مي شود. مطالعات زمين شناسي و باستان شناسي نشان مي دهد كه بالاترين سطح ارتفاع درياچه تا مقبره کوروش بيش از 20 متر است و اين مقبره بيش از 6 كيلومتر با سد سيوند فاصله دارد. با وجود چنين مسافت هايي مي توان به صراحت گفت که هيچ خطري پاسارگاد را به عنوان اثري که امکان غرق شدن دارد تهديد نمي کند.
او با اشاره به برخي نامه نگاري هاي انجام گرفته به سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري كشور و ابراز نگراني مردم از اين موضوع گفت: «در برخي از اين نامه ها به غرق شدن پاسارگاد و تخت جمشيد اشاره شده است. اين جاي تقدير دارد كه مردم ايران تا اين حد نسبت به ميراث فرهنگي كشور كه ميراث خودشان است نگران هستند، اما معتقدم پيش از چنين اظهار نظر هايي ابتدا بايد اين افراد بوم سرزمين خودشان را بشناسند و در راستاي اطلاعات درستي که کسب کرده اند موضوعاتي از اين دست را مطرح کنند.»
به گفته آذرنوش هنگامي كه مردم بدانند تخت جمشيد حدود 70 كيلومتر تا سد سيوند فاصله دارد به اين موضوع ايمان مي آورند كه اگر تمام سد سازان جهان گرد هم آيند نمي توانند تخت جمشيد را در سد سيوند غرق كنند.
از جمله مسائلي كه پاسارگاد را پس از آبگيري سد سيوند تهديد مي كند ميزان رطوبت هوايي است كه ناشي از درياچه سد خواهد بود در صورتي كه ميزان رطوبت هوا بالا باشد اين خسارت ها بيشتر و پايين بودن رطوبت كاهش خسارت را در بر دارد.
آذر نوش در اين باره گفت: «از آنجا كه ميان پاسارگاد و سد سيوند كوه بزرگي قرار گرفته است امکان اينکه خطر رطوبت پاسيارگارد را تهديد کند نيز اندک است اما اين موضوعي است که پس از آبگيري بايد بررسي شود و اکنون نمي توان در مورد آن به نتيجه رسيد.
به علت فاصله زيادي كه ميان تخت جمشيد و درياچه سد سيوند وجود دارد حتي آثار رطوبت نيز به تخت جمشيد نمي رسد.»
غرق 130 محوطه باستاني از اخباري است که به طور حتم اتفاق مي افتد و سد سيوند باني چنين اتفاق تلخي خواهد بود.
طالبيان با اشاره به غرق 130 محوطه باستاني در آبگيري سد سيوند گفت: «خسارت قطعي كه سد سيوند در آبگيري خود به جاي مي گذارد غرق اين محوطه هاي باستاني است كه بخشي از آن را راه شاهي در بر گرفته است.»
هم اكنون هشت تيم بين المللي در حال كاوش در اين تنگه هستند تا پيش از آغاز آبگيري آثار موجود در اين تنگه را نجات دهند.
«سيد محمد بهشتي»، رئيس پژوهشگاه سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري کشور با اشاره فعاليت هاي انجام گرفته در خصوص نجات بخشي آثار تنگه بلاغي گفت: « اين اولين بار است که در ايران هشت تيم خارجي به صورت هم زمان براي نجات آثار باستاني تلاش مي کنند. شايد بتوان گفت چنين همکاري بين گروه هاي مختلف و کشور هاي مختلف تا امروز بي سابقه بوده است.
بهشتي با اشاره به شايعاتي که در خصوص غرق شدن مقبره کوروش و تخت جمشيد در درياچه سد سيوند به گوش مي رسد؛ گفت: «چگونه مي شود کشوري که هم اکنون نمايشگاه تاريخ تمدن هخامنشي آن در موزه بريتانيا برگزار مي کند نسبت به دو اثري که جزء مهم ترين آثار اين کشور است و در فهرست ميراث جهاني به ثبت رسيده است تا اين حد بي تفاوت باشد که بگذارد در درياچه سد سيوند غرق شوند. شايد افرادي که اين شايعات را مي سازند ندانند که به اعتبار عضويت ما در کنوانسيون جهاني بايد پاسخ گوي لحظه به لحظه آثاري باشيم که در فهرست آثار جهاني به ثبت رسانده ايم و اگر اتفاقي براي اين آثار بيفتد بايد جواب تمام دنبا را بدهيم. اين حرف هاي بي منطق بسيار ناشيانه گفته شده است و افرادي که اين شايعات را ساخته اند بي گدار به آب زدند.»
به گفته او اگر اين افراد کمي دانش خودشان را نسبت به موقعيت جغرافيايي سد سيوند و پاسارگاد بيشتر مي کردند دچار چنين خطايي نمي شدند.
او در پايان خاطر نشان کرد که هيچ خطري پاسارگاد و تخت جمشيد را تهديد به غرق شدن نمي کند.
تنگه 18 كيلومتري بلاغي در فاصله 4 كيلومتري از محوطه ثبت جهاني پاسارگاد در استان فارس جاي گرفته و بخشي از چشم‌انداز باستاني پاسارگاد است. اين تنگه به اعتقاد برخي كارشناسان محل عبور راه شاهي مهم‌ترين راه باستاني كشور بوده است. اين تنگه آثاري از دوران غارنشيني و سكونت‌هايي از دوران پيش از ميلاد تا دوران اسلامي را در خود جاي داده است.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تهران _ ميراث خبر
گروه استان ها:هياتي متشكل از 8 باستان شناس و زمين شناس آلماني به همراه تيمي از ايران قصد دارند براي نخستين بار معادن فلز هزاره هاي پيش از ميلاد تنگه بلاغي را كاوش كنند.
تنگه بلاغي در استان فارس که در 4 كيلومتري محوطه باستاني پاسارگاد جاي گرفته و 130 محوطه باستاني را در خود جاي داده، از اهميت بسيار زيادي برخوردار است. به اعتقاد باستان شناسان بخشي از راه باستاني شاهي كه قديمي ترين راه ايران محسوب مي شود نيز از اين تنگه عبور مي كرده است.
«كريم عليزاده»، مسئول دفتر بين الملل پژوهشكده باستان شناسي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري كشور با اشاره به حضور باستان شناسان آلماني در تنگه بلاغي گفت: «اين تيم که متشكل از 8 باستان شناس و زمين شناس است از روز دوشنبه كار حفاري در تنگه بلاغي را آغاز مي كند.»
او گفت: «اعضاي اين تيم به سرپرستي دكتر ارنست پرنيتسكا، استاد دانشگاه توبين گن آلمان قصد دارند روي معادن فلز تنگه بلاغي حفاري هاي باستان شناسي انجام دهند. هيات آلماني را تيمي از ايران به سرپرستي محمد تقي عطايي همراهي مي كنند.»
ارنست پرنيتسكا پيش از اين در حفاري هاي باستان شناسي تپه باستاني سيلك و اريسمان با هيات هاي ايراني همكاري داشته است.
تخمين هاي اوليه نشان مي دهد قدمت معادن فلز تنگه بلاغي به هزاره هاي پيش از ميلاد باز مي گردد اما اين موضوع با كاوش هاي باستان شناسي آشكار مي شود.
هم اكنون وزارت نيرو براي كاوش هاي باستان شناسي در محوطه هاي باستاني تنگه بلاغي و نجات محوطه هاي باستاني پشت سد سيوند 100 ميليون تومان اعتبار در نظر گرفته است.
پيش از اين تيمي از باستان شناسان ايراني و ژاپني كاوش هاي اضطراري در غار هاي باستاني منطقه تنگه بلاغي را كه تا چند ماه ديگر به دليل آبگيري سد سيوند به زير آب مي رود را آغاز كرده بود تا پيش از اين آثار داخل اين غارها را نجات دهند.
به اعتقاد باستان شناسان ابزار سنگي كشف شده در اين محوطه احتمالا نشان از دوره هاي سكونت بشر در دوران غاز نشيني دارد.
براثر آبگيري سد سيوند130 محوطه باستاني شناسايي شده تنگه بلاغي در درياچه اين سد غرق مي شوند.
پيش از اين نيز چهار تيم از باستان شناسان مشترك ايراني-آلماني،ايراني- فرانسوي،ايراني-ايتاليايي و ايراني-لهستاني براي نجات بخشي محوطه ها در اين تنگه كاوش هايي را انجام داده بودند كه به شناسايي محوطه هاي باستاني از هزاره چهارم پيش از ميلاد تا دوره اسلامي، يك دهكده مربوط به دوره هخامنشي و آثار مهمي از دوره ساساني منجر شد.
ساخت سد سيوند از سال 1371 در تنگه بلاغي و روي رودخانه پلوار، بدون توجه به وجود آثار تاريخي و باستاني آغاز شد.