تاریخ و فرهنگ ایران بزرگ

تاریخ و فرهنگ و زبان ایران بزرگ فرهنگی

 
قانون برده داری، ایران و آمریکا
نویسنده : مهرداد آتورپاتگانی - ساعت ٧:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۱۱/۱
 


  آمریکایی ها امسال، صد و پنجاهمین سال‌گرد برنهاده شدن قانون منع برده‌داری را جشن می‌گیرند در حالی که به گواهی استوانه‌ی گلی فرمان کورش بزرگ، ایرانیان نزدیک به 2600 سال پیش این آیین غیرانسانی را برانداخته اند.

  چند گوشزد:
یک: فرمان کورش را "عبدالمجید ارفعی" به زبان پارسی برگردانده است که تنها مرجع معتبر و علمی پارسی این گل‌نبشته است.
دو: قوانین و گل‌نبشته‌های این‌چنینی در میان‌رودان فراوان است و پیش از کورش نیز چنین قوانین وجود داشته، ولی چیزی که این فرمان را ویژه می‌کند فرازهای انسان دوستانه‌ی آن است.
سه: از کورش بزرگ تنها یک گل‌نبشته و یک سنگ‌نبشته‌ی کوتاه در پاسارگاد برجای مانده و البته روایات فراوان از تاریخ نگاران یونانی و... مراقب جملات منصوب شده که به تازگی رواج پیدا کرده باشید!
چهار: هفتم آبان‌ماه زادروز کورش نیست. هفتم آبان ماه را شماری برای بزرگ‌داشت این شخصیت جهانی برگزیده اند و بس.
پنجم: تاریخ شهری‌گری ایرانیان خیلی بیش‌تر از 2500 سال است. نزدیک به 3000 سال است که مادها (آذری‌ها و کردها) نخستین فرمان‌روایی یکپارچه‌ی آریایی را راه اندازی کردند. این تاریخ 2572 تاریخی است که کورش بزرگ (نیمه ماد و نیمه پارس) فرمانروایی می کرد.

برای دست‌رسی دانسته‌های بیش‌تر و برگردان عبدالمجید ارفعی از استوانه ی کورش بزرگ به این نشانی بروید: http://ariapars.persianblog.ir/post/147

------
لطفا از بحث های سیاسی خودداری فرمایید. این یک جستار فرهنگی و تاریخی است. با سپاس


 
 
عکس مجسمه و کتیبه قانون حمورابی
نویسنده : مهرداد آتورپاتگانی - ساعت ٧:۱۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۱٠/٢۸
 

عکس هایی از مجسمه و سنگ نبشته ی قانون حمورابی که در خوزستان یافت و به فرانسه برده شده است و اکنون در موزه ی لوور فرانسه است

برای خواندن ترجمه ی قانون حمورابی و فرمان کورش بزرگ و سنجش و مقایسه میان این دو فرمان به نشانی زیر بروید: http://ariapars.persianblog.ir/post/236

عکس سنگ نبشته حمورابی


 
 
عکس ماشین پلیس 60 سال پیش / عکس خودرو شهربانی
نویسنده : مهرداد آتورپاتگانی - ساعت ٧:٥٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۱٠/٢٧
 

عکس ماشین پلیس 60 سال پیش / عکس خودرو شهربانی 

ماشین پلیس 60 سال پیش


 
 
از کتاب "شوهر آهو خانم" نوشته‌ی علی محمد افغانی
نویسنده : مهرداد آتورپاتگانی - ساعت ٩:۱۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۱٠/٢٥
 

گفتآورد روز: از کتاب "شوهر آهو خانم" نوشته‌ی علی محمد افغانی

" چه می بینی؟ شیطان لعیم، هم‌چنان که شانه‌های ضحاک را بوسید و برآن جفتی مار رویانید، بر دل تو بوسه زده است تا درون آن کرمی پدید آید و کم کم به اژدها تبدیل گردد! چنان که می بینیم اژدهایی آن‌قدر زشت و دوزخی که روزگارت را به سیاهی بکشاند. آیا نفس شوم و زهرآگین همین موجود پلید نیست که تو شعله‌ی عشق‌اش پنداشته‌ای؟"


 
 
قهوه ارمنی یا قهوه ی ترک؟
نویسنده : مهرداد آتورپاتگانی - ساعت ٥:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۱٠/٢٠
 از آن جایی که کشور ترکیه کنونی پیش از هجوم قبایل ترک از آسیای میانه به سمت غرب یعنی ایران و آناتولی، کشوری ارمنی + کرد (ایرانی) + یونانی + قبرسی نشین بوده است و سپس به ترکیه آوازه یافته، احتمالا نام قهوه‌ی ارمنی جای خود را به قهوه ی ترک داده است. می توان این گونه از قهوه را قهوه ی ارمنی نامید.


 
 
← صفحه بعد صفحه قبل →