تاریخ و فرهنگ ایران بزرگ

تاریخ و فرهنگ و زبان ایران بزرگ فرهنگی

 
آیا شاعر آهنگ گفتا من آن ترنجم نامجو را می‌شناسید؟
نویسنده : مهرداد آتورپاتگانی - ساعت ٦:۱٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٦
 

  حتما با شعر «گفتا من آن تُرنجم» که کسانی مانند #محسن_نامجو آن را با دگرگونی‌هایی اجرا کرده‌اند آشنایی دارید. بدبختانه در بیش‌تر مواقع پایه‌ی هنر موسیقی و درون‌مایه‌ی آن که #شعر و #ترانه است فراموش می‌شود. کم‌تر پیش می‌آید که #خوانندگان و اهل #موسیقی، به‌گونه‌ای برجسته از #شاعران یاد کنند. به هر حال...

این شعر در واقع شعری زیبا و بی‌مانند از #خواجوی_کرمانی است که در زیر می‌توانید آن را بخوانید و لذت ببرید:


گفتا تو از کجائی کاشفته می‌نمایی؟
گفتم منم غریبی از شهر آشنائی

گفتا سر چه داری، کز سر خبر نداری؟
گفتم بر آستان‌ات دارم سر گدایی

گفتا کدام مُرغی کز این مقام خوانی؟
گفتم که خوش نوایی از باغ بینوایی

گفتا ز قید هستی، رو مست شو که رَستی
گفتم به مِی پرستی، جستم ز خود رهایی

گفتا جویی نَیَرزی، گر زُهد و توبه وَرزی
گفتم که توبه کردم از زهد و پارسایی

گفتا به دل‌‎رُبایی ما را چگونه دیدی؟
گفتم چو خرمنی گل در بزم دل‌ربایی

گفتا من آن تُرنجم کاندر جهان نگُنجم
گفتم به از ترنجی لیکن بدست نایی

گفتا چرا چو ذره، با مهر عشق بازی
گفتم از آن‌که هستم سرگشته‌یی هواِیی

گفتا بگو که خواجو در چشم ما چه بیند
گفتم حدیث مستان سری بود خدایی

 


 
 
دارای‌دخت نخستین زن شاعر پارسی‌گو
نویسنده : مهرداد آتورپاتگانی - ساعت ۳:٥۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/۱
 

  گویند «دارای‌دُخت» دختر فرمانده‌ی «تخارستان» (شمال خُراسان) بود که دستی در شعر داشت. برخی منابع ادبی، دارای‌دخت را نخستین زن شاعر پارسی‌گوی می‌دانند.

  «دارا» فرمانده‌ی تخارستان، در سال ۶۵۴ میلادی، به دنبال حمله اعراب به بخش باختری ایران بزرگ، سرزمینی که امروزه (خُراسان و آریانا) افغانستان خوانده می‌شود، به ژاپن پناهنده شد. دخترش دارای‌دخت، در ژاپن به دنیا آمد و از او به عنوان نخستین زن پارسی‌گوی شاعر نام برده می‌شود.

  نخستین شعری که از یک زن شاعر پارسی گوی برجای مانده، شعری است که دارایدخت در سوگ شوهرش سروده‌است:

آتش، سوزان نیز

مانسردَهَم

رُباید و پوشاند و نهد در انبان

آیا ایدون نه گویند؟

ابر، آبی دیدار

کی بر رشته کوه، اباختر آویزان است؟

از ستارگان گذرد

از ماه گذرد.


 
 
کاخ باربد در شهر دوشنبه تاجیکستان
نویسنده : مهرداد آتورپاتگانی - ساعت ٩:٤۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٤/۱٢
 

این کاخ باربد در شهر دوشنبه تاجیکستان است که به افتخار باربد یکی از بزرگ‌ترین موسیقی‌دانان و خُنیاگران ایران در زمان ساسانیان و خسروپروز، ساخته شده است.

در ایران ساسانی و به ویژه در زمان خسروپروز هنرهای گوناگون به اوج خود می رسد. از جمله هنر موسیقی و خُنیاگری که موسیقی‌دانان بزرگی مانند باربد، نکیسا و سرکش، رامتین و .. در این زمان با توجه به بازگویی‌هایی که از تواریخ برجا مانده پدیدار می‌گردند. برای خواندن داستان‌های نغز و زیبا از این خُنیاگران بزرگ ایرانی می‌توانید به نشانی زیر مراجعه کنید: http://ariapars.persianblog.ir/post/165


 
 
شبکه بی‌بی‌سی محفل تجزیه‌طلبان و در اندیشه‌ی تجزیه ایران
نویسنده : مهرداد آتورپاتگانی - ساعت ۱٠:٤٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٤/٩
 

   امشب شبکه‌ی #بی‌بی‌سی فارسی در برنامه‌ی #پرگار برای چندمین‌بار متوالی با دعوت از چند #تجزیه‌طلب جیره‌خوار #علیف در اران (#جمهوری_آذربایجان) و #ترکیه #تجزیه ایران یا #فدرالیسم شدن سامانه‌ی سیاسی (مقدمه تجزیه) ایران را به بحث و گفتگو گذاشت.

  این شبکه و مجریان این برنامه زیرکانه و کثیف مسائل دروغ و به دور از واقعیت را به‌گونه‌ای عادی جلوه می‌دادند که بینندگان نه تنها این مسائل را بپذیرند که به مراحل بالاتر یعنی گزینش #تجزیه_ایران یا فدرالیسم کردن آن بیاندیشند.

  برای نمونه نه‌تنها مهمانان تجزیه‌طلب از اصلاح دروغ و جعلی #آذربایجان_جنوبی و #آذربایجان_شمالی بهره می‌بردند بل‌که آن را مجری به اصطلاح بی‌طرف نیز همانند یک حقیقت به‌کار می‌برد.

  یا اشاره به واژه‌ی #ملت و #ملیت‌ها در ایران برای اشاره به اقوام ایرانی مانند #آذری یا #کرد یا #بلوچ یا... (گویا فراموش کرده‌اند ملیت در مفهوم نوین خود به هیچ عنوان مربوط به زبان نیست. نمونه‌ی آن کشورها و ملت‌هایی مانند هند، آمریکا، سوئیس، چین و ...)

   یا ارائه‌ی آمارهای دروغ ناشی از توهم جدایی‌طلبان پان‌ترکیست مانند آمار 40% جمعیت #آذری‌زبانان ایران یا... کشور ایران آمار رسمی دارد و آمار رسمی کشور ایران جمعیت آذری‌ها را حدود 14% نشان می‌دهد، هم‌‎چنین آمار #سازمان_سیا نشان می‌دهد که آذری‌زبان‌ها 18% جمعیت ایران را تشکیل می‌دهند.

  یا ادعاهای خنده‌داری مانند جدایی‌طلب بودن #شیخ_محمدخیابانی و #انقلاب_مشروطه و.. در این برنامه توسط این عناصر تجزیه‌طلب در برنامه‌ی #پرگار شبکه‌ی #بی_بی_سی مطرح شد و مهمانان آزادانه توانستند این دروغ‌ها و تحریف‌ها را مطرح سازند.

  نغز است که در این برنامه از هیچ کارشناسی که مخالف تجزیه‌طلبان باشد دعوت نشده بود و مهمانان برنامه هرآنچه دروغ و تحریف و نفرت‌پراکنی که می‌توانستند را با خاطری آسوده از تریبون #تلوزیون_بی_بی_سی مطرح کردند.

در پایان برای کسانی که به‌دور از تعصب و شعار و.. و به صورت جدی و علمی خواهان بررسی اندیشه‌ها و فعالیت‌های تجزیه‌طلبان #پان‌ترکیست در ایران هستند کتاب «#پان‌ترکیسم_ایران_و_آذربایجان»، نوشته‌ی #محمدرضا_محسنی_حقیقی را اکیدا پیشنهاد می‌کنیم. نشانی رسمی تارنمای نویسنده: http://www.rezamohseni.ir

 


 
 
با توجه به بحران خشک‌سالی چه درختی بکاریم؟ (بهترین درخت برای کاشت)
نویسنده : مهرداد آتورپاتگانی - ساعت ۱٠:۳۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۳/٢٦
 

با توجه به بحران خشک‌سالی چه درختی بکاریم؟ (بهترین درخت برای کاشت)

  باتوجه به این‌که بیش از 70% از #منابع_آب_زیرزمینی کشور ایران در این چند دهه‌ی واپسین با ایجاد چاه‌های ژرف جهت کاشت محصولاتی که کاشت آن در بیش‌تر نقاط کشور قدغن! است (برنج، ذرت، گندم، سیب‌زمینی، درخت چنار، صنوبر، سپیدار، سیب، گلابی، هلو و..) از میان رفته است، بد نیست از این پس اگر قصد کاشت درخت، یا ایجاد باغ، یا جایگزین کردن درختی را داریم، الگوی کشت مناسب منطقه را در نظر گرفته و سپس به کاشت درخت اقدام کنیم.

  با توجه به وضعیت بحرانی آب و افزایش جمعیت در کشور، کاشت درخت‌هایی مانند (چنار، سپیدار، صنوبر،بید مجنون، توت، هلو، آلو، آلبالو، گردو) و همانند این‌ها به کل نادرست است. به‌جای این گونه از درخت‌های با نیاز آبی بالا، می‌توان درخت‌های میوه‌ای مانند انجیر، پسته، بادام، انگور، انار، بادام کوهی، خرما، زیتون و ...  و درختان غیرمثمر زینتی انواع سرو، عرعر، کاج، اکالیپتوس و .. کاشت(البته با توجه به زمستان‌های سرد و گرم منطقه. برای نمونه انجیر و خرما و انار زمستان‌های به شدت سرد را نمی‌پسندند)  البته جلوگیری از صدور پروانه و حفر چاه‌های عمیق تازه، بستن و ممنوع کردن چاه‌های ژرف آب غیرمجاز و تغییر الگوی کشت محصولات کشاورزی و حذف و کاهش کاشت محصولاتی مانند برنج، ذرت، گندم، چقندر و سیب‌زمینی و ... هم از راه‌های مهم در مبارزه با خشک‌سالی کشور است.

  لطفا با هم‌رسانی (اشتراک‌گذاری) این نوشتار با دوستان خود به فرهنگ‌سازی در این زمینه یاری رسانید.


#خشکسالی #چاه_عمق #چاه_عمیق_آّب #الگوی_کشت_مناسب #چه_درختی_بکاریم #محیط_زیست #پسته #بادام #انجیر #انگور #بحران_آب

---------------شعر در زمینه محیط زیست و درخت‌کاری---------------

دلِ پاکِ زمین تنگ است ای دوست /*/ ز جان‌دارِ دوپایی که سخن‌گوست

به روزِ کوه و دشت و جنگل و آب /*/ چه آوردی، ببین ای خفته در خواب!

چه خودخواهانه انسان بر دَد و دام /*/ بتازد تا دمی یابد از آن کام

به آتش، زیست‌بوم بَس گرامی /*/ به نادانی بسوزیم و به خامی

گرامی گر نداری زیست‌گاه‌ات /*/ تَبَه گردی تو در پایان راه‌ات

به یاد کودک‌ات در زادروزش /*/ درختی برنشان در یادبودش

از او این یادگاری تا همیشه /*/ بماند چون کُند در خاک ریشه

اگر خواهی ز پیوستن نشانه /*/ نهالی برنشان با این بهانه

به یادِ یار و پیمان، دست-در-دست /*/ بکارید و شوید از عشق سرمست

امیدم این بُوَد کین راه و اندرز  /*/ شود آیین انسانیِ بی‌مرز

—-

از مجموعه اشعار محمد رضا محسنی ۱۳۹۲، ص ۷۵


 
 
← صفحه بعد صفحه قبل →